Wstrzymujemy przekazywanie informacji Białorusi


Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą wystąpi do premiera z dezyderatem, by wstrzymać przekazywanie Białorusi danych o transakcjach dokonywanych przez obywateli tego kraju w Polsce - powiedział przewodniczący komisji Marek Borowski (SDPL).

Ludwik Dorn zaprzeczył przed komisją śledczą ds. nacisków, że przed finałem akcji CBA ws. afery gruntowej zaplanował - na okres po jej realizacji - dodatkowy dzień obrad Sejmu, aby można było uchylić immunitet ówczesnemu ministrowi rolnictwa Andrzejowi Lepperowi. Rozszerzenie możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec sprawcy, który sam zwolnił zakładnika, przewiduje poprawka do nowelizacji kodeksu karnego, którą w czwartek przyjął Senat. W czasie żałobnych mszy, odprawianych po katastrofie prezydenckiego samolotu, można było dostrzec polityków, którzy przystępowali do Komunii Świętej, choć wcześniej deklarowali swe poparcie dla zapłodnienia in vitro, pisze "Nasz Dziennik".Po nocnych wichurach w Podlaskiem 20 tys. odbiorców nie ma prądu, podobnie w Warmińsko-Mazurskiem - bez prądu jest kilkadziesiąt miejscowości. Awarie na bieżąco są usuwane, ale silny wiatr uszkadza kolejne domostwa. Kolejnym problemem są powalone drzewa i połamane przez wiatr konary. 2 listopada, w trybie przyspieszonym, odbędzie się posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy - poinformowano w piątek po spotkaniu w MSWiA minister zdrowia Ewy Kopacz, wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysława Guły w związku ze wzrostem zachorowań na grypę na Ukrainie. Koalicja SLD i PiS jest obecnie niemożliwa - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił, że do takiej koalicji nie namawia i nie jest jej promotorem. Zaznaczył jednak, że widział zbyt wiele rzeczy w polityce, by taką współpracę wykluczyć w przyszłości.

"Rzeczpospolita": Dziś posłowie mają się zająć uchwałą w sprawie powołania nowej komisji śledczej do zbadania afery hazardowej. Z sondażu instytutu GfK Polonia dla "Rz" wynika, że aż 43 proc. Polaków uważa, iż na jej czele powinien stanąć poseł opozycji.

17 lat zajęło Gerardowi Martinowi zbieranie materiałów do opowieści o życiu Gabriela Garcii Marqueza, jedynej biografii, którą zaaprobował sam bohater. Ponad 600-stronicowa książka pt. "Gabriel Garcia Marquez. Życie" właśnie trafiła do polskich księgarń. "Zbyszek Chlebowski zrezygnował z członkostwa w klubie i w partii. Może być teraz stawiany za wzór dla takich polityków jak Lipiński, Putra, Piecha, Kamiński czy Jarosław Kaczyński" - pisze an swoim blogu w Onet.pl Janusz Palikot.

- Jeśli będzie potrzeba więcej czasu na sporządzenie raportu, to zagłosujemy za wydłużeniem terminu zakończenia prac komisji hazardowej - zadeklarował szef parlamentarnego klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Obecnie jest on wyznaczony na koniec lutego 2010 r. Kilkadziesiąt godzin bez mostu Syreny dał się mocno we znaki warszawiakom. - Skandal - to jedno z łagodniejszych określeń kierowców na nieoczekiwane zamknięcie tymczasowego wiaduktu na Trasie Toruńskiej. - Zaskoczył nas deszcz - powtarzała w kółko na antenie TVN Warszawa Małgorzata Tarnawska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad usprawiedliwiając działania drogowców. Na reakcje widzów i internautów nie trzeba było długo czekać. Także ratusz nie kryje oburzenia. Maszynista pociągu, który wykoleił się w miejscowości Szewce w okolicach Wrocławia był pijany. W chwili zatrzymania przez policję mężczyzna miał trzy promile alkoholu we krwi. Z wykolejonego pociągu ewakuowano 200 osób, dwie zostały lekko poszkodowane.We wtorek w Poznaniu rozpoczęło się 32. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Taize. Pielgrzymi z całego kontynentu będą modlić się o pokój, rozważać Ewangelię i dyskutować na temat życia we współczesnym świecie. Gdyby to od nas zależało, to nie byłoby ekshumacji ciała Staszka - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Anna Wnętrzak, siostra Stanisława Pyjasa. Decyzję o ekshumacji ogłosił dziś na antenie RMF FM prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Bronisław Komorowski może liczyć na 49 proc. głosów. Drugie miejsce, z wynikiem 29 proc. zajmuje Jarosław Kaczyński - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez SMG/KRC Millward Brown na zlecenie programu "Czas decyzji" w TVN24.

Kwaśniewska: byli całe życie razem, blisko siebie, i będą, ja bym też tak chciała


Byli całe życie razem, blisko siebie, i będą, ja bym też tak chciała - mówiła z płaczem Jolanta Kwaśniewska wspominając Lecha i Marię Kaczyńskich.

Przystań zalana


Zima, która w tym roku przyszła jesienią, dała się we znaki również żeglarzom - w Szczecinie zalana została przystań Euro Jacht Klubu Pogoń. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy od naszego internauty Zbigniewa.

Abp Kowalczyk: Polska bez kompleksów


Zadaniem księży nie jest mieszać się w propagandę wyborczą - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" abp Józef Kowalczyk, który od 26 czerwca rozpocznie pełnienie funkcji prymasa.

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza


23 października w Krakowie rozpocznie się I edycja Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza. Ideą Festiwalu jest nie tylko propagowanie twórczości Poety, ale nade wszystko potraktowanie jej jako punktu wyjścia do szerokiej dyskusji o współczesnym świecie, kulturze i literaturze. Festiwal potrwa do 26 października.

Dymisje po śmierci Zirajewskiego


Zastępca szefa aresztu śledczego w Gdańsku stracił swą funkcję po śmierci Artura Zirajewskiego, bo dopuścił do wysłania przez niego listu do żony z prośbą o tabletki nasenne - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Nieoficjalnie: zdjęte zakazy dla abp Paetza. Episkopat nic nie wie


Watykan cofnął zakazy nałożone na arcybiskupa Juliusza Paetza - potwierdzają PAP nieoficjalnie źródła kościelne. Polski Episkopat zapewnia, że o niczym nie wie. Dementuje też pogłoski, jakoby w proteście przeciwko decyzji Watykanu rezygnację miał złożyć abp Stanisław Gądecki. Co do samego cofnięcia zakazów żadej oficjalnej informacji też nie ma.

"Niech nam mówią, że jesteśmy lewicowi. Może po troszę..."


Jarosław Kaczyński robi kolejny ukłon w stronę Grzegorza Napieralskiego. Podczas konwencji w Szczecinie, skąd pochodzi szef SLD, prezes PiS oświadczył, że po trosze jest lewicowy. Zadeklarował ponadto, że już zawsze będzie używał słowa "lewica" zamiast "postkomunizm".

"Nie było mowy o areszcie dla Blidy"


Były szef ABW Bogdan Święczkowski powiedział przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, iż nigdy nie było mowy o zastosowaniu aresztu wobec byłej posłanki i on nigdy na ten temat nie rozmawiał.

PiS chce ukarania Pitery za kłamstwa o braciach Kaczyńskich


Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski skierował w piątek do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie pełnomocnik rządu do spraw walki z korupcją Julii Pitery. Pitera - jego zdaniem - rozpowszechniała nieprawdziwe informacje na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tajna notatka; ofensywa ws. przedszkolaków


"Gazeta Wyborcza": Szukamy miejsc w przedszkolach dla 250 tys. maluchów - mówi tajna notatka zespołu doradców premiera dla MEN.

"Służył nam, Polsce i Polakom"


Na cmentarzu parafii św. Józefa w Bydgoszczy pochowano prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. - Poległ na służbie. Służył nam, Polsce i Polakom - mówił nad grobem wojewoda Rafał Bruski.

Tusk dokona "ostatecznego cięcia" ws. hazardu w Polsce


Rząd chce częściowo zdelegalizować hazard w Polsce. Chce też wyplenić go z internetu. Ma to zapewnić projekt ustawy, który rząd kieruje do Sejmu. - My zdecydowaliśmy się (…) na takie ostateczne cięcie - podkreślał, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

W przyszłym tygodniu decyzja ws. udziału prezydenta


W przyszłym tygodniu prezydent Lech Kaczyński zdecyduje, czy będzie uczestniczył w szczycie UE zaplanowanym na 29-30 października - poinformował prezydencki minister Mariusz Handzlik.

Śledczy chcieli zniszczyć ubrania ofiar katastrofy


Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, wystąpiła do sądu o zgodę na zniszczenie przedmiotów należących do ofiar. Lista - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - składała się z kilkuset pozycji.

Sztab PiS kontroluje wizerunek J. Kaczyńskiego


"Polska The Times": Sztabowcy kandydata PiS na prezydenta będą w kampanii całkowicie kontrolować medialny wizerunek Jarosława Kaczyńskiego. Będzie on prowadził swoją kampanię wyborczą w dotychczasowym stylu - powiedzieli gazecie współpracownicy prezesa PiS. Zdaniem ekspertów tego rodzaju kampanii nie da się długo kontynuować.

Kapica: Chciałem zlikwidować nieprawidłowości


Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica powiedział podczas przesłuchania przed hazardową komisją śledczą, że pracując w resorcie finansów nad zmianami w ustawie o grach i zakładach wzajemnych, chciał zlikwidować nieprawidłowości na rynku hazardowym.

Wybuch na lekcji chemii. Jedna osoba poparzona


Podczas lekcji chemii w Zespole Szkół nr 5 doszło do wybuchu. Na skutek wypadku została poparzona jedna osoba. Jak dowiedziała się TVN24, to prowadząca zajęcia nauczycielka.

Ruszyła Wielka Orkiestra. Śledź ją z nami


Równo o godzinie 9.00 wystartował XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Będziemy zbierać pieniądze aby kupić sprzęt dla dzieci, aby pomóc szpitalom - mówił w Poznaniu podczas inauguracji Finału Jerzy Owsiak, szef WOŚP. Wielki Finał będziecie mogli śledzić na antenie TVN24, TVN Warszawa i portalach - tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Przez cały dzień znakomici aktorzy, piosenkarze, sportowcy i dziennikarze będą wspierać dzieło Jurka Owsiaka. Start XVIII Finału o 9.00 w Poznaniu.

Powódź zmienia prezydencką kampanię wyborczą


Powódź zmusiła sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta do zmiany programów kampanii wyborczej. Część zaplanowanych imprez odwołano. Kandydaci zapowiadają też zbiórki na rzecz powodzian; niektórzy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Śledztwo ws. obrażania Polaków i Czeczenów w internecie


Prokuratura z Warszawy będzie poszukiwała osoby lub osób, które umieszczały w internecie obraźliwe wypowiedzi dotyczące Polaków, podając się za Czeczenów, w sporze o istnienie w Łomży (Podlaskie) ośrodka dla cudzoziemców - poinformowała łomżyńska prokuratura.