Kryzys minął, czas na pracę dla ludzi


W listopadzie sprzedaż detaliczna w USA wzrosnąć miała trzeci raz w ostatnich czterech miesiącach - takie są oczekiwania amerykańskich 62 ekonomistów przed podaniem oficjalnych wyników w piątek.

Podatnicy podatku zryczałtowanego przekazali, w ramach 1 proc. podatku, 6 mln 866 tys. 832 zł na organizacje pożytku publicznego (OPP) - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że pierwsze pieniądze już trafiają na konta organizacji. Grupa Sygnity miała w 2009 r. 104,3 mln zł straty netto wobec 89,2 mln zł straty po czterech kwartałach minionego roku. Strata operacyjna w raporcie rocznym wyniosła 103,6 mln zł, podczas gdy w raporcie po IV kw. była ona na poziomie 94,8 mln zł. Przychody grupy wyniosły w sprawozdaniu rocznym 563 mln zł w stosunku do 573 mln zł publikowane wcześniej - podała spółka w raporcie. Środowe notowania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych upływają pod znakiem realizacji zysków. O trwałości spadków najpewniej zadecyduje dzisiejsze zamknięcie giełd w USA, uważają analitycy.Na posiedzeniu RPP w lutym prezes Sławomir Skrzypek będzie chciał przekonać nowych członków Rady do wprowadzenia prezentacji ścieżki przyszłych stóp procentowych. Jego zdaniem bank centralny będzie gotowy wesprzeć od strony płynnościowej potrzeby kredytowe polskiej gospodarki. Radykalny eksperyment - tak prof. Stanisław Gomułka określa zaproponowaną we wtorek przez rząd częściową likwidację hazardu. Jego zdaniem, spowoduje to powstanie nielegalnego rynku. Wczoraj złoty, po okresie konsolidacji, zdołał jeszcze nieco zyskać na wartości. Kurs EUR/PLN zszedł pod dotychczasowe minima 3,8900, nowy dołek odnotowując w pobliżu 3,8850. Dzisiaj kształtuje się w pobliżu drugiej z wymienionych wartości.

Wczoraj wieczorem GBP/USD wzrósł z 1,5930 do dziennego maksimum 1,6092. Dziś rano natomiast kurs EUR/USD skoczył w ciągu godziny z 1,4369 do 1,4438, a USD/CHF spadł w tym samym czasie z 1,0345 do 1,0291. We wszystkich trzech przypadkach nie było powodów dla takich zmian. Był natomiast płytki rynek. Ostatni dzień handlu w 2009 roku może obfitować w takie przypadkowe zwroty. Nie tylko na rynku walutowym.

Wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej pozwoli zaoszczędzić do 2012 r. 8,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, przewidujący wprowadzenie reguły. Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok.

Konsumpcja kokainy wśród pracowników londyńskiego City (centrum finansowego) wzrosła znacznie w ostatnim roku, w związku kryzysem gospodarczym - pisze w piątek brytyjska popołudniówka "Evening Standard". Amerykański koncern kosmetyczno-farmaceutyczny Johnson&Johnson zapowiedział we wtorek, że zwolni do 8 tys. pracowników w ramach przedsięwzięć antykryzysowych, które mają w przyszłym roku dać do 900 mln dolarów oszczędności. Słowacja nadal jest w kryzysie. W II kwartale PKB skurczył się tam o 5,3 proc. rok do roku. Jest nieco lepiej niż w I kwartale, gdy skurcz miał siłę 5,6 proc. r/r (rok do roku), lecz analitycy oczekują jeszcze gorszych wyników w III i IV kwartale. W II kwartale spodziewali się obniżki PKB o 6 proc.Niski kurs funta szterlinga zmusza rząd brytyjski do podejmowania trudnych decyzji finansowych, tak by utrzymać zaangażowanie wojenne w Afganistanie - przyznał minister obrony Bob Ainsworth. Sąd przyznał odszkodowanie mężczyźnie, który musiał wziąć taksówkę, gdyż pociąg, którym zamierzał pojechać, odjechał przed czasem. O sprawie pisze dziennik "Polska". Władze Senegalu przyznały w poniedziałek, że ofiarowały "podarunek pieniężny" przedstawicielowi Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na zakończenie jego trzyletniego pobytu w tym kraju, na początku tego miesiąca. Tłumaczą się afrykańską tradycją wręczania prezentów pożegnalnych.

Ipopema obniżyła rekomendację dla Budimeksu do "trzymaj"


Analitycy Ipopemy w raporcie z 28 kwietnia obniżyli rekomendację dla Budimeksu do "trzymaj" z "kupuj", utrzymując cenę docelową akcji spółki na poziomie 92 zł.

ING BSK chce mieć pod koniec 2010 roku 3 mln klientów


ING Bank Śląski liczy, że do końca 2010 roku liczba jego klientów wzrośnie do 3 mln, z 2,71 mln obecnie - poinformował na konferencji Brunon Bartkiewicz, prezes banku.

Sondaż: Polacy jednak wolą bazary


Czerwcowe badania Komisji Europejskiej Polacy są zwolennikami kupowania na bazarach - donosi gazeta giełdy "Parkiet".

Podwyżki cen coraz mniejsze


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu nie zmieniły się w porównaniu do sierpnia - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast rok do roku inflacja wyniosła 3,4 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu.

Liczba oddanych mieszkań w I'10 spadła o 47,1 proc. rdr - GUS


Liczba oddanych do użytku mieszkań w styczniu wyniosła 11.681 i spadła rdr o 47,1 proc. oraz spadła mdm o 30,3 proc. - podał w środę GUS.

Nowy pomysł na prywatyzację GPW


Warszawski parkiet raczej bez inwestora strategicznego - ujawnia "Rzeczpospolita".

Ceny aut będą spadać


Szykuje się spadek cen samochodów. Mocny złoty i rosnąca konkurencja skłaniają importerów aut do obniżek i większych promocji - pisze "Rzeczpospolita".

Belka: poziom stóp procentowych nie wymaga gwałtownych zmian


Obecnie poziom stóp procentowych nie wymaga gwałtownych zmian. Osłabienie złotego ma charakter przejściowy, a ewentualne interwencje walutowe powinny służyć wygładzaniu wahań kursu, a nie obronie konkretnych poziomów czy utrzymywaniu kursu w określonym paśmie - ocenił w wywiadzie dla PAP Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Cena miedzi wzrosła w Szanghaju do najwyższego poziomu od 7 stycznia


Cena miedzi wzrosła rano czasu europejskiego na giełdzie w Szanghaju do najwyższego poziomu od 7 stycznia dzięki temu, że wzrost aktywności wytwórczej w Chinach oraz kurczące się zapasy sygnalizują wzrost popytu - podają maklerzy.

Polskie ceny coraz bardziej niepokoją


Inflacja bazowa - czyli wzrost cen bez uwzględniania żywności i energii - w lipcu wyniosła 2, 9 proc. - podał Narodowy Bank Polski. Analitycy oczekiwali inflacji bazowej na poziomie 2,7 proc., czyli tyle , ile wyniosła ona w czerwcu

Praca dla młodych czy młodzi dla pracy?


Są młodzi, zdolni i bardzo pewni siebie. Do biura wkraczają w japonkach i z iPhonem na uszach. Zapału do pracy im nie brakuje, a poziomem ambicji i determinacją wyprzedzają niejednego starszego pracownika. Dla generacji Y, czyli osób urodzonych po 1980 roku, nadeszły jednak cięższe czasy.

KGHM z dobrym wynikiem


KGHM Polska Miedź miała w II kwartale 2009 roku 585,72 mln zł zysku netto wobec 841,60 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. To dobry wynik, na poziomie oczekiwań analityków.

Ambra przejęła spółkę Nalewki, sieć sklepów winiarskich powiększy się o 9 punktów


Grupa Ambra przejęła 100 proc. udziałów w spółce Nalewki, powiększając sieć sklepów winiarskich o 9 placówek.

RPP pozostawiła stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami


Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie. Konferencja prasowa RPP odbędzie się o godzinie 16:00.

Interwencja NBP i Grecja miesza na rynku


Początek dzisiejszej sesji na polskim rynku walutowym przebiegał pod znakiem spokojnego odreagowania wczorajszego wzrostu kursu EUR/PLN. Notowania euro względem złotego zeszły z powrotem w okolice 3,8350 i wydawało się, że jedyne, co może się jeszcze wydarzyć to konsolidacja kursu na niskim poziomie...

"Nie róbmy z filaru laseczki"


Zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd to pomysł absurdalny - uważa b. członek Rady Polityki Pieniężnej, a obecnie prezes TFI Skarbiec Bogusław Grabowski. - Nie róbmy z filaru kapitałowego laseczki, która ma podpierać chory system finansowy - zaapelował w "Poranku" TVN24.

Prezydent wręczył nominacje nowym członkom RPP


Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi.

Zysk netto PGE zgodny z oczekiwaniami


Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w czwartym kwartale 2009 roku wyniósł 848,8 mln zł - wynika z wyliczeń PAP. Zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się 871 mln zł.

Wyspy wyłoniły się z recesji


Brytyjska gospodarka wyszła w IV kwartale 2009 roku z najgłębszej recesji od kilkudziesięciu lat, osiągając wzrost o 0,1 proc. kwartał do kwartału po raz pierwszy od półtora roku - ogłosiło we wtorek we wstępnych danych Narodowe Biuro Statystyczne (ONS). W ujęciu rocznym PKB za IV kwartał spadł o 3,2 proc.

Akcje Venture Incubator wzrosły w debiucie na NewConnect o 14 proc.


Akcje firmy Venture Incubator wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 14 proc., do 0,57 zł.