Fundamenty wskazują, że złoty powinien być stabilny - Skrzypek


- Polska waluta ma stabilne fundamenty i powinna być jedną ze stabilniejszch walut regionu - powiedział dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

W najbliższych czterech-pięciu latach firmy, samorządy i rząd będą chciały zrealizować inwestycje za 150-160 mld zł - informuje "Rzeczpospolita". Niemiecki produkt krajowy brutto zmniejszył się w 2009 roku o 5 proc. - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Deficyt budżetu państwa wyniósł 3,2 proc. PKB. Koncern energetyczny CEZ miał w czwartym kwartale 2009 roku 7,8 mld CZK zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 5,6 mld CZK rok wcześniej.Skuteczna walka z kryzysem i efektywne wykorzystywanie środków unijnych - to według rzecznika rządu Pawła Grasia największe sukcesy rządu. Graś przyznał jednocześnie, że wielu rzeczy nie udało się przeprowadzić, ale - jak zastrzegł - plany rządu zostały "brutalnie zweryfikowane przez kryzys gospodarczy". Armia pierwszy raz wyprzedaje nadmiar jedzenia. W samej Warszawie przygotowała 455 ton żywności - pisze "Życie Warszawy". Po likwidacji armii poborowej wojsko nie potrzebuje już setek ton wiktu i dzieli się nim z cywilami. Wśród wyprzedawanej żywności jest salceson saperski, słonina konserwowa, chleb żytni i herbata liściasta. Kolejna sesja, kolejny dzień wzrostów. Wiele wskazuje na to, iż wiara amerykańskich inwestorów w solidne ożywienie nie umiera. Wczoraj handlujących po części wsparł sam FED, który oznajmił, że dostrzega m.in. poprawę sytuacji w tamtejszej gospodarce oraz stabilizację na rynku pracy.

Obecny poziom złotego jest względnie optymalny. Dalsza aprecjacja byłaby groźna - ocenia Michał Boni w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Szumny rządowy pakiet antykryzysowy teraz sprawdzi się w praktyce. Jutro zapisy wchodzą w życie. Przez ponad dwa lata pracodawcy będą mogli zawierać z pracownikami tyle umów na czas określony, ile będą chcieli. Zawieszono zasady, że trzecia umowa o pracę jest automatycznie umową na stałe. W środę kurs EUR/PLN zdołał zbliżyć się w okolice 3,85, do czego przyczynił się rekordowy popyt na 2-letnie obligacje OK0712, który uwzględniając przetarg dodatkowy przekroczył 17 mld zł (łącznie sprzedano papiery za 5,45 mld zł). Złotemu pomogły także słowa, jakie wypowiedział do dziennikarzy rzecznik Komisji Europejskiej.

W notowaniach największych spółek na GPW zawitał wczoraj kolor czerwony, a indeks skupiający blue chipy stracił na wartości 1,8%. Spadki były po części związane ze słabszym zachowaniem się kontraktów na indeksy amerykańskie oraz indeksów europejskich, choć na GPW podaż była nieco bardziej agresywna niż na rynkach bazowych. Nasze banki zdzierają z klientów więcej niż lichwiarze; ustawa antylichwiarska nie działa; rzeczywisty koszt kredytu to nawet 60 proc. - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", który sprawdził oferty banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów gotówkowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na kupno przez Noble Bank 100 proc. akcji GMAC Bank Polska.Kilkanaście firm zza Odry chce rozpocząć współpracę z polskimi partnerami. Jak informuje "Puls Biznesu", spotkanie ma odbyć się we wrześniu. Analitycy UniCredit, w raporcie z 14 kwietnia, podwyższyli rekomendację dla akcji BRE Banku do "trzymaj" ze "sprzedaj", cena docelowa została podwyższona do 300 zł z 225 zł. Grupa TVN podała wyniki finansowe za III kwartał 2009 r. Zysk netto wyniósł 58,2 mln zł, rok wcześniej było to 5 mln zł. To znacznie więcej niż oczekiwali analitycy (konsensus rynkowy zakładał zysk netto na poziomie 53,3 mln zł). Sumy te znajdują potwierdzenie w oglądalności - jak się okazuje - kanał TVN utrzymał wiodącą pozycję w swojej grupie docelowej.

Zniżka notowań pod poziom 4,1000


Złoty kontynuuje umocnienie na początku dzisiejszej sesji. Polska waluta w ostatnich dniach ściśle podąża za notowaniami eurodolara i nastrojami na globalnym rynku. Te z kolei wciąż pozostają optymistyczne, co przekłada się na pozytywny sentyment na rynku krajowym - dziś WIG-20 czwarty dzień z rzędu otworzył się na plusie.

Jak nisko może spaść euro?


Euro osiągnęło wczoraj 4-letnie minimum do dolara. Euro znalazło się pod presją wywołaną obawami, iż pakiet ratunkowy Unii Europejskiej nie zdoła powstrzymać kryzysu fiskalnego a cięcia budżetowe mocno zadłużonych krajów zahamują wzrost gospodarczy w strefie euro.

Pieniędzy na kontrakty nie zabraknie


Do końca roku podpiszemy umowy na wybudowanie 105 km dróg, w tym 50 km autostrad. Natomiast w pierwszym kwartale 2010 r. planujemy podpisanie umów na prawie 500 km dróg - zapowiedział w środę minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Silniejszy juan nie jest antidotum na wszystkie problemy


Na potwierdzenie opublikowanego w niedzielę komunikatu Chiny obniżyły we wtorek centralny parytet wahań juana wobec dolara.

Bez pracy jest coraz więcej ludzi młodych


Ponad 400 tysięcy młodych osób w Polsce jest bez pracy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu roku liczba bezrobotnych do 25 roku życia wzrosła o 42 procent.

Rynek czeka na PKB w USA


Sentyment inwestycyjny wyraźnie się pogorszył. Spadek sprzedaży nowych domów w USA oraz wcześniejsze złe dane o nastrojach konsumentów w Ameryce mogą oznaczać, że dzisiejszy odczyt PKB w USA za 3Q'09 będzie gorszy od oczekiwań rynku.

Ratowanie Fannie Mae i Freddie Mac będzie kosztować od 160 mld do 1 bln dol.


Koszt uzdrowienia sytuacji w Fannie Mae i Freddie Mac, czyli instytucjach hipotecznych, które w zeszłym roku wykupiły albo gwarantowały trzy czwarte amerykańskich pożyczek mieszkaniowych, wyniesie co najmniej 160 mld dol., a może wzrosnąć nawet do 1 bln dol. Jest to największa operacja ratowania przed upadłością w dziejach Ameryki.

"Marchewka" dla Gudzowatego


Rząd znalazł sposób na wyeliminowanie Aleksandra Gudzowatego z EuRoPol Gazu, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli szef Bartimpeksu poprze zmiany w akcjonariacie, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy.

Bruksela: ciąć więcej. Londyn mówi: nie


Komisja Europejska jest rozczarowana skalą cięć w brytyjskim budżecie - podaje BBC. Liczyła, że będą one o przynajmniej 20 mld funtów większe. - Na większych oszczędnościach ucierpiałyby służby publiczne - argumentuje rząd w Londynie.

Amerykańscy bezrobotni dokopali rynkom


W minionym tygodniu w USA liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 473 tys. Analitycy oczekiwali spadku do 438 tys. (z 442 tys. tydzień wcześniej). Dane od razu niekorzystnie przełożyły się na rynki finansowe.

Odbicie strachem podszyte


Dzisiejsza sesja na GPW była dosyć typową sesją po kilku, i to raczej niespodziewanych dla większości uczestników rynku, spadkach.

Ubezpieczyciele nie chcą dawać aut zastępczych


Towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają walkę z nową rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego. Nakłada ona na nich obowiązek pokrycia z OC sprawcy kosztów wynajmu auta zastępczego dla tego, komu rozbito samochód. Z nowego przepisu cieszą się natomiast firmy assistance i wynajmujące samochody - liczą na sowity zarobek - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Święto nie sprzyja aktywności


Amerykańskie święto Lutera Kinga jest przyczyną przestoju giełdy za oceanem. To nie sprzyja aktywności inwestorów na europejskich parkietach. Krajowe indeksy cenowe zaczęły sesję dobrze. Równomierny wzrost wszystkich indeksów dobrze wróży na przyszłość. Po dzisiejszych notowaniach ciężko spodziewać się zwiększonego obrotu na szerokim rynku, zatem ten aspekt oceny możemy pominąć.

GM montuje ople Astra w Kaliningradzie


General Motors, do którego wciąż jeszcze należy Opel, rozpoczął w Kaliningradzie montaż modeli Astra.

Kolejne kwartały ES-System powinny być lepsze


Portfel zamówień ES-System w drugim kwartale rośnie. To wskazuje, że kolejne kwartały powinny być lepsze od pierwszego. Spółka chciałaby ten rok zakończyć wyższym wynikiem niż rok ubiegły.

Rusza budowa drugiego terminalu na gdańskim lotnisku


Konsorcjum, w którym liderem jest firma Budimex S.A., a partnerem firma Doraco, rozpocznie w ciągu tygodnia budowę drugiego terminalu pasażerskiego na gdańskim lotnisku. Prace mają potrwać dwa lata.

Zagraniczni turyści coraz bardziej skąpi w Polsce


Polska coraz mniej zarabia na turystach - alarmuje "Rzeczpospolita".

Magellan wyemitował obligacje o wartości 32,7 mln zł


Magellan wyemitował 327 obligacji o łącznej wartości 32,7 mln zł. Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na bieżącą działalność spółki - podał Magellan w czwartkowym komunikacie.

Do akcji wkraczaj "suby specjalne"


Czwartkowa sesja bya do emocjonujca. W obliczu wyranego osabienia zotego, ktre byo "echem" zawirowa na rynkach midzynarodowych, ale take nieco sabszych danych z kraju o dynamice produkcji przemysowej i niepokojcych informacji z terenw powodziowych (moliwy spadek wzrostu produkcji i dodatkowe obcienia dla budetu), na rynek wkroczy Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedajc euro za zote w okolicach 4,20 z.

Nowy komisarz chce utrzymać wysokie wydatki na rolnictwo


Desygnowany na komisarza ds. rolnictwa Rumun Dacian Ciolos zapewnił w piątek na przesłuchaniu w europarlamencie, że będzie zabiegał o utrzymanie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej na obecnym wysokim poziomie w unijnym budżecie. Dobrze ocenili go polscy europosłowie z komisji rolnej PE, także lobby rolne w Brukseli.