Wzrost PKB Polski w '10 może sięgnąć 3,0 proc., 3,6 proc. w '11 - Dean z OECD


Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego w tym roku może sięgnąć 3,0 proc., a w przyszłym może to być 3,6 proc. - ocenia dyrektor departamentu ekonomicznego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Andrew Dean.

Spółka zajmująca się sprzedażą sprzętu RTV i AGD Mix Electronics ma zgodę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad firmą z tej samej branży - Electro World Polska - poinformował Urząd w komunikacie. Ministrowie finansów UE dali we wtorek zielone światło dla przyjęcia Estonii do strefy euro od 1 stycznia 2011 roku. Zdaniem ministra Jacka Rostowskiego to dobre dla Polski, gdyż wzrasta wiarygodność całego regionu. Nasze straty są niewielkie - mówi prezes spółki Tauron i zapewnia, że powódź nie wpłynie w żaden sposób na planowany debiut firmy na warszawskiej giełdzie. Zaś minister skarbu państwa spodziewa się dużego zainteresowania inwestorów ofertą - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.Zakaz organizowania gier hazardowych przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet, za wyjątkiem zakładów wzajemnych - przewiduje opublikowany w piątek na stronach MF projekt nowelizacji ustawy hazardowej. Rząd zrezygnował jednak z rejestru stron niedozwolonych. W kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie we wrześniu po zapłonie i wybuchu metanu zginęło 20 górników, złamano procedury dotyczące przebywania ludzi w strefach szczególnego zagrożenia. 12 ofiar tragedii przebywało w miejscach, gdzie w ogóle nie powinno ich być - ustaliła komisja Wyższego Urzędu Górniczego. 30 marca 2010 r. spółka Fast Finance notowana na rynku NewConnect zadebiutuje na głównym rynku warszawskiej giełdy. Jest to trzecia spółka w historii alternatywnego rynku akcji GPW (po MW Trade i Centrum Klima), której akcje trafią do notowań na rynku regulowanym. Segment NewConnect Lead, który zostanie uruchomiony od początku drugiego kwartału, będzie wspierć kolejne spółki w drodze na główny rynek GPW.

Inwestorzy liczą, że zarobią na debiucie PZU, ale największym wygranym jest bez wątpienia Eureko - mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Mikosz, były minister skarbu i uczestnik ubiegłorocznych negocjacji rządu ze spółką. - To rachunek za głupotę rządu polskiego w 2000 roku.

Zasady zwalniania podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących są niezgodne z Konstytucją. Tak wynika z orzeczenia TK z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. akt K 36/08. Choć pierwsza część piątkowej sesji na warszawskiej GPW przebiegała dość optymistycznie, to ostatecznie dzień zakończył się jedynie minimalnym wzrostem indeksu WIG20. Analitycy oceniają, że pogorszenie nastrojów w trakcie dnia, to wina - gorszych niż spodziewane - danych z amerykańskiego rynku pracy.

The Organization of Petroleum Exporting Countries said Wednesday it raised its 2010 oil demand forecast despite contracting Organization for Economic Co-operation and Development economies, with demand being driven by China and the Middle East. Europosłowie, którzy od tego roku otrzymują pensje z unijnego budżetu, też podlegają, jak wszyscy unijni funkcjonariusze, budzącym coraz większe kontrowersje przepisom o automatycznej podwyżce wynagrodzeń, oszacowanej w tym roku na 3,7 proc. - dowiedziała się PAP w czwartek z dwóch różnych źródeł w europarlamencie. Większość mieszkańców Grecji zachowuje pesymizm, gdy chodzi o prognozy gospodarcze dla tego kraju i spodziewa się, że kryzys potrwa dłużej niż 2 lata - wynika z przeprowadzonego sondażu, opublikowanego w piątek.Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, politycy straszyli nas lawinowym wzrostem cen. Nic takiego się nie wydarzyło, z wyjątkiem jednego towaru. Bananów. Ich ceny wzrosły niebotycznie, bo musieliśmy obłożyć unijnymi cłami owoce z Ameryki Południowej, gdyż Europa prowadziła z nią bananową wojnę. Wojna ta skończy się w piątek, a banany stanieją, choć na razie nieznacznie. Ministerstwo Finansów zawarło w grudniu kilka transakcji na rynku walutowym - poinformował przedstawiciel resortu. Analitycy nie są zaskoczeni. Ich zdaniem ministerstwo wzięło pod uwagę sytuację na rynku, przez co zapewni sobie zysk. Przedstawiciele Impela liczą, że w tym roku firma powróci do dwucyfrowego (procentowo) wzrostu przychodów. Spółka wciąż jest zainteresowana akwizycjami. W tej chwili prowadzi aktywne rozmowy z dwoma podmiotami.

Gdzie szukać pieniędzy na własną firmę?


W okresie wzrastającego poziomu bezrobocia uruchomienie własnej działalności gospodarczej może okazać się sposobem na uzyskiwanie stałych dochodów. Co oczywiste, własna firma potrzebuje na start zastrzyku gotówki. Istnieje wiele możliwości uzyskania środków finansowych na rozruch biznesu. Kto i w jaki sposób może je uzyskać?

USA ma rekordowy deficyt


Rekordowy deficyt w budżetowy w USA. W roku finansowym 2008/2009, który zakończył się wraz z końcem września, osiągnął on 1,42 biliona dolarów, czyli prawie 10 proc. produktu narodowego brutto - poinformował Departament Skarbu w Waszyngtonie.

Eurocash kupił spółkę Batna


Eurocash kupił w poniedziałek 100 proc. udziałów w spółce Batna - poinformował Eurocash w komunikacie.

Samsung Sells 2.6 Million LCD TVs With LED Backlights In 2009


Samsung Electronics Co. said Sunday that it has sold 2.6 million units of LCD televisions with light-emitting-diode, or LED, backlight technology in 2009, up from its initial target of around 2 million units.

"Polacy są pozytywnie nastawieni do pomocy"


Polska zasłużyła na pochwałę unijnego komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa. Jego zdaniem Polska ma wiele doświadczeń, którymi może podzielić się z państwami rozwijającymi się.

Firmy odpływają z giełdy


Od początku roku z warszawską giełdą pożegnały się dwie spółki. Ujemny bilans może się utrzymać do końca grudnia. Ostatnim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2003 r., przed początkiem wieloletniej hossy - zauważa "Parkiet".

Zamieszanie na rynku ropy


Wczoraj cena ropy mocno spadła osiągając poziom 72 dolarów za baryłkę po tym, jak mieliśmy do czynienia z dynamicznym umocnieniem się amerykańskiej waluty. Przy mocniejszym dolarze spada zainteresowanie rynkiem surowcowym, gdyż zmniejsza się także zagrożenie inflacją w Stanach Zjednoczonych.

Panasonic wykupuje Sanyo


Japoński koncern Panasonic - największy na świecie producent telewizorów plazmowych - rozpoczął skupowanie udziałów w Sanyo. Docelowo chce przejąć ponad połowę akcji rywala za 4,4 mld dol. Panasonic ma apetyt na energetyczny biznes Sanyo, który jest potentatem w dziedzinie paneli słonecznych i baterii.

Spadki cen złota


"Dziennik.Gazeta Prawna" pisze o końcu hossy na światowym rynku złota. Gazeta zauważa, że umacniający się dolar spowodował spadek cen złota na giełdach i że z silnego skoku notowań z końca ubiegłego roku nic już nie zostało.

Dobre dane z USA. Najwyższy wzrost od lat


Gospodarka USA ruszyła z kopyta. PKB wzrósł bardziej, niż przewidywali analitycy. W IV kwartale 2009 roku, dane po rewizji wskazują na wzrost gospodarki o 5,9 procent.

Minister finansów: deficyt coraz wyższy


Dopiero 11 stycznia, a już wiadomo, że... deficyt w roku 2010 będzie jeszcze większy niż przed rokiem. Tak przynajmniej uważa minister finansów Jacek Rostowski. - Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie nieco wyższy niż w 2009 roku - mówił w Senacie minister finansów. Kiedy wreszcie będzie spadać? Dopiero za rok.

"Budowa Gazociągu Północnego to porażka nie Polski, ale całej UE"


Tutaj nie tyle zawiodła polityka polska, ile raczej europejska - a konkretnie brak wspólnej polityki energetycznej - mówi Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z dziennikarzem "Polska The Times" o rozpoczęciu budowy Gazociągu Północnego.

Pol-Aqua ma umowę na biurowiec za 59,6 mln zł brutto


Pol-Aqua podpisała umowę ze spółką Polnord Warszawa-Wilanów III na wykonanie budynku biurowego klasy A wchodzącego w skład zadania inwestycyjnego pn. "Wilanów Office Park", poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 59,6 mln zł brutto.

W przyszłym tygodniu możliwa kontynacja korekty


Informacje z polskiej gospodarki są ignorowane z punktu widzenia notowań złotego, w przyszłym tygodniu nie należy spodziewać się, że będzie inaczej. Kurs, który będzie kształtował się pod wpływem nastrojów panujących na globalnym rynku, może się konsolidować lub kontynuować korektę. Stabilizacji cen z możliwością wzrostu można oczekiwać, jeśli chodzi o krajowe obligacje.

Jesienią poszukają łupków


Donald Tusk i Waldemar Pawlak znów we wtorek ciepło mówili o projekcie stworzenia polskiego "łupkowego eldorado". Na dowód, że idea dziarsko wchodzi w życie z lubelszczyzny płyną najnowsze wieści: badania sejsmiczne złóż gazu łupkowego w okolicach Grabowca ruszą na jesieni. W przyszłym roku planowane są odwierty.

800 osób do zwolnienia bo... nie piją


Anheuser-Busch InBev NV - największy producent piwa na świecie - musi w swoich zakładach w Europie Zachodniej zwolnić 800 osób. To 10 procent zatrudnionych w tej części świata.

Związkowy przywódca w Oplu grozi GM “spektakularnymi działaniami”


Klaus Franz, przywódca związków zawodowych w Oplu wezwał w poniedziałek General Motors by w tym tygodniu wybrał kupca na swoją europejską spółkę i zapowiedział "spektakularne działania", jeżeli amerykański koncern nie podejmie decyzji.

Małolaty stają się krezusami


W Wielkiej Brytanii jest dość spora grupa ludności, która ma się całkiem dobrze mimo kryzysu finansowego i recesji. Naukowcy z London School of Economics obliczyli, że od 1987 roku kieszonkowe, jakie otrzymują dzieci w Zjednoczonym Królestwie, wzrosło aż o ponad... 500 procent.

Czy pary złotowe osiągną nowe minima?


Wtorkowy poranek przynosi zdecydowane umocnienie wspólnej waluty w relacji do dolara. O godzinie 9:16 kurs EUR/USD testował poziom 1,3687 dolara wobec 1,3626 o godzinie 8-ej i wobec wczorajszego zamknięcia 1,36 dolara.

Coraz trudniej spłaca się raty


Prawie 45 proc. gospodarstw domowych ma już problem z regulowaniem zobowiązań, alarmuje "Puls Biznesu" w oparciu o badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.